HP8300 Elite – takmer „golden build“

Možno ste počuli, že počítače spoločnosti HP, rady 8200 a 8300 sú „hackintosh friendly“. Čo to ale znamená ?

Znamená to, že na tieto modely desktopových počítačov je možné aj „v domácich podmienkach“ a bez veľkej počítačovej gramotnosti nainštalovať operačný systém MacOS, ktorý sa dodáva výlučne s počítačmi APPLE.

Na internete, už od dôb MacOS LION, kolujú rôzne návody a „tyrurabodkakom“ je plná rôznych video-tutoriálov ako nainštalovať MacOS na rôzne typy desktopov a laptopov, prípadne ako „spojazdniť“ akceleráciu grafiky, či „rozbehať“ integrované audio.

Inštalovanie MacOS na počítače iné ako vyrobené „Jablkom“ nie je asi celkom košer, ale pokiaľ viem, zatiaľ nikoho nezatkli, ani mu FBI neklopala na dvere.

Každopádne … „hakintoše a krapintoše“ sa stanú onedlho minulosťou, pretože Apple plánuje výrobu vlastných procesorov aj do počítačov. (v Iphonoch, Ipadoch a Ipodoch už „A“ procesory nejaký čas sú)

Vytvorenie inštalačného USB kľúča je jednoduché pomocou aplikácie UniBeast. (MAC)

Existuje spôsob vytvorenia inštalačného USB kľúča aj vo windowsoch, ale postup by obsiahol samostatný článok, takže ostaneme pri MacOS. UniBest použije „image“ MacOS X stiahnutý priamo z Apple Storu, pridá do neho bootloader /zavádzač/ Clover a vypáli na USB.

Práve Clover (alebo iný zavádzač napr. Chameleon) je dôležitý pre spustenie MacOS na „ne-MAC-kovskom železe“.

Inštalácia prebehne presne ako na počítačoch MAC, avšak po inštalácií je nutné urobiť niekoľko krokov k tomu, aby správne fungovala, grafická karta, prípadne zvuk, či ethernet.

Práve tento „postinstall“ proces je najčastejšie viazaný na aplikácie MultiBeast a KextBeast.

Ak váš počítač má tzv. „golden build“, potom dokážete priamo cez MultiBeast doinštalovať všetky chýbajuce „kext“ súbory, ktoré sú v princípe obdobou windows-áckych ovládačov.

Ak golden build nemáte, treba hľadať riešenia a chýbajúce „kexty“ na fórach na internete.

Počítače HP 8300 a 8200 s procesormi Intel Core druhej a tretej generácie majú takmer „golden build“ (komponenty základnej dosky sú veľmi podobné alebo identické s počítačmi MAC). Jediný závažný problém je ovládač audia. Ovládač na zvukový čip „ALC221“nie je priamo integrovaný v MacOS, a nenašiel som naň napísaný ani samostatný kext.

Riešenia sú dve. Buďto použiť univerzálny VoodooHDA kext, ktorý zabezpečí, solídny analógový zvukový výstup ako aj HDMI (pokiaľ máte „pascalovskú“ grafickú kratu, napr. GT1030 alebo GTX1050Ti). Druhá možnosť je komplikovanejšia a vyžaduje samostatný návod. Zvukový výstup je v tomto prípade kvalitnejší a hlasnejší, najme pri používaní inštalovaného reproduktora v skrinke počítača.

Česko – Slovenská „Hackintosh“ komunita je veľmi malá, preto je väčšina informácií a návodov preberaná prevažne z anglicky hovoriacich fór. Minimálne základná znalosť fungovania a logiky operačných systémov je nevyhnutná. Nevyhnutná je samozrejme takisto angličtina.

specs.: HP8300 Elite SFF, Kingston 4GB DDR3, MSI GT710 1GB DDR3 LP, WD green 120GB SSD,

MAC specs.: 14.2